Jste zde > > > Hlavní strana arrow Jiří Kožíšek

ak.soch. JIří Kožíšek   

*1955 Strakonice

.

Spektrum tvorby

plastika, porcelán, malba 

.

ateliér: Nádražní 6, 360 17 Karlovy Vary

Studia

  • SPŠ keramická Karlovy Vary
  • VŠUP Praha

porcelán 

malba

 

Členství 

Unie výtvarných umělců ČR – karlovarská oblast

Ocenění

  • 1990 – Nejlepší výrobek Ministerstva průmyslu ČR
  • 1998 – Cena Silicium Bohemica Praha
  • 2000 – Zlatý krystal Silicium Bohemica Praha

Samostatné výstavy 

2000 – Galerie hotelu Kolonáda K.Vary – „Kresby“

2001 – Karlovarské muzeum Karlovy Vary – „Design & porcelán“

2006 – Galerie Chodovská tvrz Praha – „Křehké účty“

V různých oborech výtvarné činnosti – v malbě, sochách a objektech, kresbách či instalacích - volně, s nápaditostí sobě vlastní, ale vždy vnitřně opodstatněně propojuje kromě výtvarných technik také různé materiály (sklo, porcelán, dřevo).

Základním materiálem, hmotou, ke které směřuje svoji veškerou výtvarnou iniciativu a kreativitu, je porcelán. Jeho technologické a estetické možnosti ovládl z pozice designéra Karlovarského porcelánu. Výrobní požadavky se vždy snažil skloubit s moderním tvarováním; a právě velké zkušenosti z výrobní praxe mu poskytly vodítka pro volnou ateliérovou tvorbu, jíž se věnuje od roku 1994 až do současnosti.

Ačkoliv tématický výraz jeho díla se pohybuje od decentní humorné narážky až po dnes, stále více jej zajímající karikaturní travestii, umí využít přednosti porcelánu – ve stavbě formy, v její modelaci, v podtržení estetických kvalit ušlechtilého materiálu, jehož transparenci zdůrazňuje osvětlením nebo v kontrastu barevných akcentů, realizovaných klasickými postupy, nebo expresivním gestem malby či kresby. Ve svých porcelánových objektech a instalacích se s nadsázkou a humorem dotýká dnešního života v jeho směšných, banálních i křiklavých situacích.